Linux Akademi. Blogger tarafından desteklenmektedir.
+

Airport Extreme donanımı bulunan Mac OSX işletim sistemli bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz internet erişiminizi (Ethernet, 3g vınn gibi) Airport ile kablosuz olarak paylaştırabilirsiniz. Bunun için Airport TCP/IP ayarlarında "Configure IPv4" ayarınınızı "Using BootP" olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Böylece Airport'unuza bağlanan bilgisayarlar sistem üzerindeki dhcp sunucusundan bir ip alabilmektedirler.

Fakat internet paylaşımınızı bir kez kullandıktan sonra bir daha kullanamayabilirsiniz. Internet paylaşımınız açmanıza rağmen Airport ikonununuz şekildeki gibi  internet paylaşım moduna geçmiyorsa aşağıda işlemleri uygulayarak problemi çözebilirsiniz. Önce çalışan bootpd sürecini teyit edelim.

$ sudo launchctl list | grep bootpd
- 0 com.apple.bootpd

Görüldüğü üzere bootpd sunucusu çalışıyor fakat buradaki com.apple.bootpd'nin anlamı bootpd sunucusunun normal sistem sunucusu olarak çalıştığıdır. Bootpd sunucusunun anonim olarak çalışması gerekiyor. Öncelikle internet paylaşımını pasifleştirmeniz gerekmektedir. Ardından aşağıdaki komutu uygulayın.

$ sudo launchctl remove com.apple.bootpd

Ardından internet paylaşımını yeniden etkinleştirip aşağıdaki komutu uygulayın.

$ sudo launchctl list | grep bootpd
1072 - 0x1001013d0.anonymous.bootpd

Görüldüğü üzere bootpd sunucusu anonim olarak çalışmaktadır.

Kaynak: Ben Collins Blog
14:14:00

0 Yorum Var Blogger 0 Facebook

Yorum Gönder

 
Top